Rynek pracy w IT w 2008 roku

24 lutego 2009

Jak możemy przeczytać na stronach serwisu Money.pl, najbardziej poszukiwani w 2008 roku w branży informatycznej byli programiści, a w szczególności programiści PHP oraz języka Java. Tak przynajmniej wynika z badań serwisów Pracuj.pl oraz Jobs4IT.pl.

Pracuj.pl może pochwalić się niespełna 11 tysiącami ogłoszeń kierowanymi do specjalistów z branży IT.

Wymagania stawiane kandydatom również były dosyć rygorystyczne. No ale w końcu specjaliści byli poszukiwani ;)

Trochę mniej było ofert pracy dla informatyków, testerów oprogramowania, grafików, webmasterów.

Największe zapotrzebowanie na pracowników IT odnotowały województwa mazowieckie (3969 ofert), dolnośląskie (1156 ofert), pomorskie (875 ofert).

Jak widać mimo kryzysu specjaliści z branży IT (oraz innych) raczej nie powinni się aż tak bardzo obawiać o swoją pracę.

Można również to przeanalizować bardziej i zastanowić się nad otwarciem firmy outsourcingowej, świadczącej swoje usługi innym firmą. Oczywiście jeśli mamy odpowiednią wiedzę, umiejętności, sprzęt, etc.

Zawsze jednak możemy świadczyć swoje usługi jako freelancer. Wtedy wystarczy nam znajomość, np.: tylko PHP i SQL. Możemy również tworzyć grafikę na strony www. W zasadzie wiele rzeczy możemy wykonywać jako freelancerzy. I nie musimy nawet zakładać swojej firmy! Większość zleceń można wykonać na podstawię umowy- zlecenia lub umowy o dzieło. Może w którymś artykule szerzej to opiszę? :)

Źródło: Money.pl

Waszym zdaniem

XHTML
Możesz używać tagów XHTML taki, jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>