Jak zarobić na własnej stronie / blogu?

6 sierpnia 2008

Google AdSenseTo chyba odwieczne pytanie właścicieli stron internetowych / blogów. Na czym zarabiają najwięksi? Skąd biorą klientów? Jak ja mogę zarobić na własnej stronie lub blogu? Pozwolę sobie napisać krótki post na temat zarabiania na blogach (ale oczywiście w miejsce słowa „blog” można wstawić strona www).

Nastały takie czasy, że praktycznie każdy, nawet nie znający się na tworzeniu stron internetowych może założyć sobie bloga. Blogi to (w pierwotnej formie) pamiętniki internetowe, jednak ewoluowały do tego stopnia, że nawet powstają na ich bazie serwisy informacyjne, społecznościowe itd. Ale nie o tym miało być ;)

Zacznijmy może od tego, kto i na czym zarabia? Oczywiście największe portale zarabiają na reklamach oraz oferowaniu różnych płatnych usług. Skąd mają klientów? Albo należą do jednaj z sieci reklamowych typu AdNet, albo też prowadzą własny dział reklamy i szukają klientów na własną rękę. Może nie koniecznie szukają, bo czasami klienci sami się do nich zgłaszają. W końcu duże serwisy mają potężną ilość odwiedzin, więc reklama w takim serwisie dostarcza mnóstwo potencjalnych klientów osobie/firmie reklamującej się w danym portalu lub stronie.

No tak, ale co może zrobić osoba, która prowadzi- załóżmy- średnio popularnego bloga? W jaki sposób może zarobić na swojej pasji, czyli pisaniu? Sposobów jest kilka. Opiszę na początek pierwszy z nich. Proszę traktować to jako początek serii paru artykułów na ten temat.

Blogowanie jest ostatnio bardzo modne. Właściwie nie wymaga jakieś specjalistycznej wiedzy, bo można pisać o wszystkim, poczynając od tego, co wydarzyło się w ostatnim odcinku „Mody na sukces” na życiu prywatnym kończąc. Prowadzeni bloga może nam również przynieść zarobek. Czasami nawet niezły ;)

A sposobów na niego jest kilka. Podstawowym i najczęściej stosowanym jest umieszczanie reklam z programu AdSense od Google. Ten znany wszystkim program reklamowy pozwala właścicielom stron, w tym blogerom, zarabianie poprzez wyświetlanie reklam kontekstowym (od jakiegoś czasu również graficznych oraz video) dopasowanych automatycznie do treści bloga. Więc jeśli ktoś będzie pisał na swoim blogu o hodowli kwiatów, to prawdopodobnie wyświetlać się będą u niego reklamy związane z kwiatami, czyli np. kwiaciarni, jakiś hurtowni nawozów do kwiatów, producenta sztucznych kwiatów itd. Wysokość zarobków jest uzależniona od kilku czynników:

 • pierwszy, i w zasadzie najważniejszy, to użytkownicy, czyli osoby odwiedzające i czytające naszego bloga. Im ich więcej, tym lepiej dla nas- więcej potencjalnych kliknięć w reklamy. Oczywiście nie możemy zakładać, że każda osoba, która się pojawi na naszym blogu kliknie w reklamę. Czasami ktoś ich nie zauważy, albo kogoś nie zainteresują. Istnieją również tzw. świadomi użytkownicy, którzy mogą sobie zablokować wyświetlanie reklam albo po prostu są wyczuleni na każdą formę reklamy i nie klikną na nią.
 • drugim czynnikiem jest umiejscowienie reklam. Najlepiej z tym eksperymentować, tzn. zmieniać co jakiś czas ich umiejscowienie i rodzaj. W ten sposób uzyskamy wiedzę na temat optymalnego miejsca, w którym należy je wyświetlać. Oczywiście można poszukać gdzieś w sieci pomocy na ten temat.
 • kolejnym czynnikiem jest stawka za kliknięcie. A ta zależy od konkurencyjności reklam. Np. kliknięcie w reklamę z branży, w której jest mała konkurencja, załóżmy, że to będą kwiaciarnie jak na blogu o kwiatach (patrz wyżej). Przypuszczam, że kliknięcie w reklamę takowej kwiaciarni da mniejszy zarobek, niż gdybyśmy mieli bloga o pracy i wyświetlałyby się nam reklamy z serwisami ogłoszeniowymi (typu pracuj.pl).

Jak widać wiele jest czynników, które mogą zapewnić sukces (tzn. zarobek).

A dlaczego AdSense jest tak chętnie stosowany? Ponieważ przystąpienie do niego jest bezpłatne, nie ma ograniczeń co do minimalnej ilości odwiedzin i może d niego przystąpić każdy, kto spełnia wymagania regulaminu Google AdSense.

Istnieją również polskie odpowiedniki AdSense, takie jak OnetKontekst.

Warto rozważyć taki sposób zarobku na własnym blogu.

Adresy stron:

Komentarze do “Jak zarobić na własnej stronie / blogu?”

 1. artRED Napisał:

  Mam wrażenie, że Twój post urywa się gdzieś w połowie ;) -nie wyczerpując tematu.
  Może to przez podanie systemu Onetu, ale nie opisanie go tak jak Adsense.
  pozdr

 2. tom Napisał:

  a ja polecam cpmprofit, jestem po 3 wypłatach i działa bez zarzutu
  oto link do rejestracji
  http://www.cpmprofit.com/?ref=boruh

Waszym zdaniem

XHTML
Możesz używać tagów XHTML taki, jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>