Plusy i minusy pracy w domu

18 sierpnia 2008

 Praca w domuOtwierając własny biznes nie zawsze jesteśmy w stanie wyłożyć dodatkowe (nie małe) pieniądze na własne biuro lub miejsce do produkcji. Staramy się zminimalizować koszty i wtedy przychodzi nam do głowy myśl „a może stworzyć swoje miejsce pracy w domu?”. Pomysł jak najbardziej trafny, ale zawsze jest druga strona medalu. W tym artykule postaram się podać niektóre plusy i minusy pracy w domowym zaciszu.

Czasami nie potrzebujemy biura w centrum miasta, ponieważ praca, którą wykonujemy w ramach własnej firmy nie wymaga tego. Możemy wówczas zorganizować sobie biuro w domu. Wystarczy jakieś niewielkie pomieszczenie, telefon, komputer…

Jednak praca w domu wymaga ogromnej samodyscypliny. Będąc w domu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki rozpraszające, typu sąsiadka wpadająca do żony na plotki ;) Czasami dziecko nam przeszkodzi, bo chcę się pobawić.

Osoby, które lubią sobie pospać, nie będą tak zmotywowane do wczesnego wstawania, jak to się dzieje w przypadku „normalnej” pracy etatowej. Musimy również wytłumaczyć rodzinie, że to co robimy jest naszą pracą i nie jesteśmy dostępni przez x godzin. Problemem są również odgłosy domowe, które mogą przeszkadzać w prowadzeniu rozmów telefonicznych i sugerować, ze jesteśmy w domu. A to raczej nie wpływa korzystnie na wizerunek naszej firmy. Na naszą pracę mogą narzekać także sąsiedzi.

Po za tym praca w domu, bez kontaktu z ludźmi jest dla większości osób niekorzystna, ponieważ człowiek jest stworzeniem stadnym (tak gdzieś słyszałem ;) ).

Ale praca w domu nie ma samych minusów. Są również plusy. Największym jest chyba to, że jesteśmy szefami sami dla siebie (czasami jeszcze dla kogoś). Pracując w domu jesteśmy również bardziej zrelaksowani, mniej się stresujemy. Nie musimy także wydawać pieniędzy na dojazd do pracy- mamy ją tuż za drzwiami. Możemy elastycznie ustalać sobie godziny pracy, łączyć życie zawodowe z rodzinnym. Czasami koszty domowe można „podciągnąć” do wydatków firmowych.

Wiele rodzajów działalności bez większych problemów możemy wykonywać w domu. Oto kilka przykładów, co możemy robić w domu:

  • opieka nad dziećmi
  • projektowanie witryn internetowych
  • prowadzenie blog/strony
  • udzielanie lekcji, korepetycji itp.
  • prace artystyczne
  • fryzjerstwo
  • drobna produkcja, np. figurek z masy solnej
  • telepraca (praca zdalna, najczęściej z wykorzystaniem internetu)

Jak widać do tych prac wcale nie jest nam potrzebne biuro w jakimś wieżowcu czy też przy ruchliwej ulicy. Wystarczy czasami jedno pomieszczenie, które będzie przystosowane do wykonywania naszej pracy. I dużo ciężkiej (choć nie zawsze) pracy ;)

Waszym zdaniem

XHTML
Możesz używać tagów XHTML taki, jak: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>